Svítání nad Bruselem?
Zobrazit další navigaci
Celý web BIOTRIN
2010-03-08
V Bruselu máme novou Komisi. Z hlediska biotechnologie pozorujeme změny, které zprvu nevypadaly radostně. Regulace transgenních plodin přešla s ředitelství životního prostředí na ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitelů. Zdálo se, že to nepřímo podporuje agitaci podstrkující transgenům vymyšlená zdravotní rizika.

Ale výsledek příjemně překvapil. Komisař John Dalli z Malty oznámil (IP/10/222) druhého března, že navrhne členským státům, aby se samy rozhodly, zda budou či nebudou pěstovat několik dalších transgenních plodin. A současně vysvětlil svůj záměr (MEMO/10/58): prvá takto uvolněná plodina je průmyslový brambor AMFLORA, jehož schválení se očekávalo už před rokem. Komisař poukazuje na opakovaný pozitivní výrok EFSA. Pojednával o genu určujícím necitlivost na antibiotikum kanamycin, který je v bramboru přítomný. Oponenti transgenose straší, že by přešel na nějaký choroboplodný mikrob, proti kterému bychom pak nemohli použit např. neomycin. EFSA však označila tento gen za bezproblémový, protože se ve velkém množství v přírodě vyskytuje, zejména v půdě, a tudíž i v potravinách a krmivu. Navíc přechod takového genu z rostliny do případné choroboplodné bakterie je velmi nepravděpodobný. Takže nevadí-li nám miliony tohoto genu ve snadno předatelné formě, které spolu s bakteriemi denně sníme, proč by nám měl vadit ten, který je v rostlině a tedy, podle dosavadních zkušeností do bakterie nepřenosný.

MEMO komisaře uvádí i další transgenní plodiny, které gen rezistence na kanamycin obsahují. Dále cituje rozhodnutí, že po isolaci škrobu mohou být cenné bílkovinné materiály z průmyslového bramboru použity jako krmivo, neboť nehrozí žádný problém.

Jako pravý diplomat John Dalli neřekl, že brambor proti názoru ostatních komisařů zablokoval komisař Stavros Dimas na radu nátlakových organizací, ale loňský blok zdůvodnil přechodným obdobím komise. Zdůraznil důkladné vědecké východisko svého rozhodnutí a uváděje platné směrnice, vyjmenovává opatření bránící případným problémům s pěstování transgenního bramboru.

Komisař Dalli též oznamuje, že Komise podobným způsobem autorizovala i tři hybridy transgenní kukuřice jako vhodné pro potraviny krmivo. Neoprávněné zákazy některých států uvalené na schválenou Bt kukuřici bude Komise posuzovat v létě. Dále Komise posoudí autorizaci dvou odrůd kukuřice Bt 11 (Syngenta), Bt kukuřice 1507 (Pioneer) a třetí odrůdu tolerantní k herbicidu glyfosát - NK603 (Monsanto).

Díky postupu komisaře Johna Dalli svitá naděje, že Evropa se od ideologického lavírování obrátí k racionálnímu postupu, včetně respektování pravidel, která si sama stanovila. Je to nanejvýš nutné, protože už ne USA, ale nejlidnatější stát světa – Čína – se dostává do čela tahu na využití moderního zemědělství. Ne na bázi podnikatelských záměrů, ale jako politický nástroj řešení sociálních a environmentálních problémů. Kdyby Evropa nezměnila svou politiku, dostala by se na marginální pozici. Samozřejmě takovýto posun vyvolal hysterický pokřik paranáboženských organizací, kterým narušuje jejích vliv na veřejnost. Aby ho obnovily, neštítí se lží a šíření vymyšlených hrozeb zdravotních rizik. Avšak – pes štěká a karavana jde dál.

Připojujeme dopis, která předseda Sdružení BIOTRIN zaslal komisaři Dalli a reakci autora zlaté rýže Ingo Potrykuse: K němu jsou přiloženy velmi podstatné dokumenty.

Dear Commissioner Dalli,

I hope that in few days the White Book on Genetically Modified Crops by 64 Czech scientists will reach you. The book was designed during the Czech presidency last year in order to draw attention of the European policy makers to the fact that the biotechnology in agriculture could bring benefits to farmers as well as consumers and nature provided the anti-scientific policy is corrected.

As one of the editors of the White Book I talked to several colleagues who express common appreciation and relief that you are – after twenty years - starting the new chapter of the relation between science and politics in the Europe. At last the appeal and warning by sixteen European Nobel Laureates they expressed in an open letter to the President of the Parliament, to Council and to the Commission on 18 May 1989, and repeatedly on 8 February 1990, will be heard of.

We understand that this is not an easy task. Pressure groups of para-religious nature will fight hard to keep their influence on public. We know from our country that falsehoods exploiting lack of information and misinformation are their favourite weapons. Much more effort is needed to disseminate correct factual information in EU citizens.

We appreciate the stress on science in the MEMO/10/58. We are ready to contribute with our results, facts and other means to help you in rational policy you initiated.

Sincerely
Yours
Prof. (emeritus) Jaroslav Drobník,
Dep. of Genetics and Microbiology
Faculty of Science
Charles University
128 44 Prague 2
Vinicna 5

PS: The White Book for all who might be interested is available on http://www.bc.cas.cz/en/MOBITAG.html?White-Book-on-GMO

Dear Comminioner Dalli,

Prof. (emeritus) Jaroslav Drobník has been sending you the Czech White Book on Genetically Modified Crops - an excellent account of the situation.

In support of this initiative - which I fully endorse - I am sending you in the attachment a 'statement' formulated by ca. 40 internationally recognized and highly interdisciplinary scientists who met for a 'study week' on transgenic plants in the context of development, on invitation by the Pontifical Academy of Sciences, last May in the Vatican.

When reading through the statement, which has been endorsed by all participants (I am adding the programme for your information), you will find numerous arguments in support of your position that transgenic plants must be evaluated on the basis of sound science - not on the basis of ideology as has been the case for so long in Europe.

Sincerely,

Ingo Potrykus

Dokumenty přiložené Dr Potrykusem lze otevřít zde:

Study Week - Transgenic Plants for Food Security in the Context of Development

PAS Study Week, Vatican City, 15-19 May 2009 - TRANSGENIC PLANTS FOR FOOD SECURITY IN THE CONTEXT OF DEVELOPMENT

Kdo je komisař John Dalli:

Narodil se v říjnu 1948. Ve Sněmovně Malty od 1987 pracoval v resortu průmyslu. Ve vládě prošel od roku 1990 funkcemi ministra ekonomie, financí, financí a ekonomie, zahraničí a investičních pobídek. V posledních dvou letech byl ministrem sociálních věcí, který má též na starosti zdravotnictví.

Reminder to content type on to